Sekcja podwodna

Działalność

1) Wykonywanie prospekcji podwodnej  na stanowiskach archeologicznych, a także wzdłuż linii brzegowej zbiornika wodnego.

2) Dokumentowanie fotograficzne i rysunkowe stanowisk podwodnych.

3) Propagowanie archeologii podwodnej oraz dokonań sekcji w kręgu uniwersyteckim i poza nim.

4) Rozwijanie własnych zainteresowań i umiejętności poprzez udział w zajęciach teoretycznych i kursach specjalistycznych.

Archeologia podwodna

Archeologia podwodna jest stosunkowo młodym dzieckiem Archeologii. Wiadomo, że ludzkość penetrowała zbiorniki wodne już w Starożytności, jednak tak zwana metodyka wykształciła się w ostatnich dziesięcioleciach XX w. Od tego czasu możemy zaobserwować ogromny postęp w sposobie prowadzenia badań, w sprzęcie, jaki jest do tego używany oraz w sposobie publikowania materiału.

Woda jest żywiołem, który nieprzerwanie zmienia środowisko naturalne. Linie brzegowe mórz ulegają ciągłym zmianom, rzeki zmieniają koryta, a przez to wiele jezior powiększa lub pomniejsza swoją objętość, a inne wysychają ostatecznie. Ze zbiornikami wodnymi od najstarszych czasów ściśle związane były różnego typu osady ludzkie. Dlatego niejednokrotnie całe miasta zastawały pochłonięte przez żywioł. A to jakoby zatrzymuje czas na danym stanowisku (np. jak miasta Kampanii „zamrożone” przez lawę), gdyż woda uniemożliwiała ciągłe działanie na danym terenie i niszczenie tego, co było wcześniej. Dzięki temu archeolog podwodny ma możliwość odkrycia całych struktur mieszkalnych jak np. u wybrzeży Grecji niedawno odkryte miasto z okresu mykeńskiego – Pavlopetri (http://www.nottingham.ac.uk/Archaeology/News/02-underwater-town.aspx) , czy osady palafitowe w Szwajcarii. Gdyby nie woda, stanowiska te najprędzej uległyby zniszczeniu.

P O L E C A N A  L I T E R A T U R A

Skrok, Z., Archeologia podwodna, Warszawa 1991

Ducin, S., Sztuka nawigacji w starożytnej Grecji i Rzymie, Lublin 1997

Casson L., Sea and seafaring in ancient times, Texas 1994

Skrok  Z., Archeologia Mórz, Warszawa 1982

Bass G., Archeologia pod wodą. Wczesne lata, Warszawa-Londyn 2008

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s