W dniach 15-21 paźdniernika na Węgrzech odbędą się warsztaty archeologiczne poświęcone odczytywaniu krajobrazu archeologicznego metodami nieinwazyjnymi. Celem projektu jest zorganizowanie panelu dyskusyjnego i przeprowadzenie warsztatów do wymiany pomysłów oraz doświadczeń w odczytywaniu krajobrazów historycznych, które mogą być badane różnymi naukowymi podejściami, m.in.: badaniami powierzchniowymi i obserwacją terenową, fotografią lotniczą, teledetekcją, interpretacją wyróżników glebowych i wegetacyjnych, zastosowaniem GPS i technik geodezyjnych w terenie, GIS, różnych metod geofizycznych (elektrooporowej, magnetycznej, georadarowej), kartografii historycznej i badań historycznych, ekologii, geologii, geomorfologi, itd.
Fig. 1 – Logo projektu
Warsztaty, finansowane przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, skupiają partnerów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Wśród uczestników są naukowcy z Uniwerstytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie (HU), Węgierskiego Muzeum Narodowego – Centrum Ochrony Dziedzictwa Narodowego (HU), Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie (SK), Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk (CZ), Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (PL) i firmy Archeomap (PL). Jest to połączenie we wspólnym celu zarówno sektora prywatnego z państwowym – współpraca sektora komercyjnego nauki z wielkimi, międzynarodowymi jednostkami akademickimi. Nie zabraknie również członków SKN Wodolot!
Fig. 2 – W październiku archeolodzy i geofizycy z 4 państw spotkają się na Węgrzech by testować nowy system.
Projekt ma na celu połączenie metod klasycznych badań powierzchniowych ze współczesnymi metodami prospekcji nieinwazyjnej. Praca terenowa pozostaje głównym elementem planu dnia w trakcie warsztatów. Projekt zakłada przeprowadzenie rozpoznawczych i szczegółowych badań powierzchniowych, zastosowanie metod geofizycznych, użycie narzędzi GPS i geodezji w celach dokumentacyjnych oraz wykonanie zdjęć lotniczych. Teren badań ma powierzchnię 4 x 6 km w mikroregionie Mezőföld, w pobliżu miejscowości Sárszentágota, Felsökörtevélyes i Sárbogárd – ok. 70 km na południowy-zachód od Budapesztu. Na obszarze badań znajdują się stanowiska od okresu pradziejowego do czasów średniowiecznych, w tym ufortyfikowane osady pradziejowe, rzymskie wille czy średniowieczne kościoły.
Ze względu na dużą liczbę podejść naukowych i odmiennych systemów badań powierzchniowych stosowanych w krajach Europy centralnej, projekt ma na celu stworzenie wspólnego gruntu dla budowania współpracy w tej dziedzinie poprzez łączenie nowoczesnych i klasycznych metod prospekcji.
Fig. 3 – Przybliżony obszar badań.
Organizatorzy pragną budować współpracę miedzy krajami Europy Centralnej oraz łączyć różne sposoby odkrywania, odczytywania, ochrony i odtwarzania dziedzictwa narodowego na podstawowym poziomie – poprzez odczytywanie historii z krajobrazu archeologicznego. Wymiana doświadczeń w dziedzinie badań powierzchniowych i różnorodnych stosowanych systemów jest kluczowym elementem projektu, którego celem jest wypracowanie pomysłu na wspólny, nowoczesny standard terenowego rozpoznania archeologicznego oraz przetestowanie go na miejscu. Wodolot wyląduje w samym środku akcji by śledzić rewolucję w trakcie jej tworzenia. Więcej szczegółów na: readinglandscapes.eu
Organizatorzy:
Archeomap
Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
Uniwersytet im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie
Węgierskie Muzeum Narodowe – Centrum Ochrony Dziedzictwa Narodowego
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki