Prospekcja lotnicza z fotela – przetestuj program

http://tag.archeolot.net – kliknij by przejść do strony

Uruchomiliśmy nową ciekawą aplikację na stronie archeolot.net.

Każdy z Was może teraz osobiście przetestować pierwszą wersję programu do oznaczania obiektów archeologicznych na zdjęciach lotniczych i satelitarnych i wysłać swoje uwagi do twórcy.Informacje o tym przedsięwzięciu pojawiły się już na Archeowieściach:

Przy pomocy tej aplikacji każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako archeolog lotniczy i wyszukiwać oraz oznaczać na zdjęciach ślady po dawno już nieistniejących budowlach.

Ślady te zazwyczaj mają formę wyróżników wegetacyjnych, które powstają gdy położone zaraz pod powierzchnią ziemi obiekty archeologiczne powodują różnice we wzroście i barwie roślin. Druga często spotykana grupa śladów to wyróżniki glebowe, które można z grubsza określić jako różnice w kolorze ziemi.

Program jest wzorowany na serwisie http://www.zooniverse.org, na którym ludzie z całego świata analizują zdjęcia kosmosu (np. klasyfikują galaktyki na zdjęciach z teleskopu Hubble’a) i tym samym opracowują ogromną ilość danych. Dziś łatwo o dane (zdjęcia kosmosu czy zdjęcia powierzchni Ziemi), ich ilość jest wręcz przytłaczająca i naukowcy nie są w stanie przeanalizować wszystkiego.

Wszelkie uwagi i komentarze można zamieszczać poniżej lub kontaktując się mailowo z autorem programu (wroniasty at gmail.com).

(PW)


3 myśli w temacie “Prospekcja lotnicza z fotela – przetestuj program

 1. Witam. Gratuluje pomysłu i życzę wielu chętnych wspierających. Zdaję sobie sprawę że jest to wersja Beta ale mimo wszystko parę uwag.
  Obrobiłem paręnaście fotek i brakuje mi:
  1. wybierania kilku opcji przypuszczalnych obiektów
  2. konto użytkownika i wgląd do wcześniejszych już obrobionych zdjęć i nanoszenia ewentualnych poprawek. Z czasem obsługujący będą mieli większa wprawę i wiedzę.
  3. możliwość dodania komentarza co usprawni podejmowanie decyzji przy wyborze opcji jeśli żadna z dostępnych form nie będzie do końca pasować.
  4. Wgląd w zdjęcia już obrobione i sprawdzone przez Was z opisami czy faktycznie wskazówki były dobrze oznaczone i opisane.

  Pozdrawiam

 2. Dobry wieczór, brakuje mi czytelnej instrukcji z przykładami, jak wyglądają takie typowe obiekty na zdjęciach. Proszę zwrócić uwagę, że na Zooniverse każdy projekt mniej lub bardziej szczegółowy samouczek, na podstawie którego laik, taki jak ja, może się nauczyć rzemiosła. Ja na przykład na powyższym zdjęciu nic nie widzę, a pewnie powinienem zobaczyć.

  Nie ma też Forum, czyli możliwości dzielenia się swoimi odkryciami z innymi. Myślę, że potencjalnym uczestnikom sprawiłoby frajdę, gdyby mogli dzielić się na bieżąco swoimi odkryciami i na bieżąco dostawać komentarze na ich temat.

  Ale oprócz tego – serdeczne gratulacje. To już są detale i jesteśmy o krok od nowego polskiego projektu Citizen Science!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s