„Nowoczesna dokumentacja nieruchomych zabytków archeologicznych”

Ortofotomapa grodziska w Grodzisku, gm. Grębków (źródło: strona NID).

Nawiązując do poprzedniego wpisu: na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa pojawiła się informacja o badaniach dokumentacyjnych na wczesnośredniowiecznych grodziskach (w Samborach, Wiznie i Grodzisku), których celem było sporządzenie modelu 3D terenu oraz ortofotomap.

Badania zostały wykonane  w ramach prowadzonego od dwóch lat programu weryfikacji i dokumentacji zabytków rejestrowych zagrożonych intensywną gospodarką rolną.

Efekty pracy zostaną również wykorzystane dla potrzeb projektu CARARE, w którym bierze udział Narodowy Instytut Dziedzictwa. Pozyskane materiały będą udostępniane w powstającym portalu Europeana.

Dokumentacja jest dostępna dla „zainteresowanych badaczy” w Dziale Archeologii NID (archeologia@nid.pl; tel. 22 831-16-13).

Więcej informacji w artykule na stronie NID.

W kwietniu br. wykonano serię zdjęć z powietrza oraz pomiary geodezyjne wczesnośredniowiecznych grodzisk w Samborach, gm. Wizna i Grodzisku, gm. Grębków, służące do stworzenia zaawansowanej dokumentacji trójwymiarowej oraz fotogrametrycznej terenu. Narodowy Instytut Dziedzictwa podjął decyzję o konieczności wykonania nowoczesnej, kompleksowej dokumentacji obiektów oraz przestrzeni pomiędzy nimi w wyniku prowadzonego od dwóch lat programu weryfikacji zabytków rejestrowych.

(PW)


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s