Fotogrametria w Samborach i Grodzisku

Na fotoblogu Mirona Bogackiego pojawiły się dwa filmy ilustrujące badania lotnicze na dwóch stanowiskach archeologicznych: na grodzisku w Samborach i na grodzisku w … Grodzisku.

Filmy pokazują jak wygląda krok po kroku rektyfikacja zdjęć lotniczych.  Za pomocą oprogramowania do fotogrametrii zrobiono z nich ortofotomapy, a na podstawie zdjęć zrobiono trójwymiarowe modele terenu.

Rektyfikację zdjęć bardzo ułatwia wcześniejsze umieszczenie w terenie znaczników (fotopunktów; przeważnie są to białe krzyżyki), które są na tyle duże, ze widać je na zdjęciu nawet z dużej odległości. Następnie domierza się ich pozycję geodezyjnie (tu wykorzystano GPS RTK).

Ryc. 1 Grodzisko w Samborach znajduje się przy ujściu Biebrzy do Narwi . Na podstawie badań wykopaliskowych wydatowano funkcjonowanie warowni na XI-XIII wiek.

Ryc. 2 Grodzisko (jakżeby inaczej w Grodzisku) z XI wieku znajduje się na wysokiej skarpie Liwca. Obecnie widoczne w terenie są jedynie relikty wałów, które okalają obszar 5-ciu hektarów.

W kwietniu wraz z Michałem Dąbskim oraz Wiesławem Małkowskim fotografowaliśmy z balonu we wsi Grodzisko w gminie Grębków. Nazwa wsi celnie wskazywała na pozostałości dawnego grodu. Grodzisko położone jest nad rzeką Liwiec. Ma kształt zbliżony do serca. Moje zdjęcia i pomiary geodezyjne Wieśka posłużyły do opracowania fotogrametrycznego. Na filmie można obejrzeć możliwości przetwarzania i analizowania zebranych danych, a także numeryczny model pokrycia terenu oraz wirtualne panoramy 360 stopni. Jak zwykle posłużyliśmy się naszym balonem helowym, który wyniósł zdalnie sterowany aparat w górę. Oprócz obszaru samego grodu udało się również zadokumentować część podgrodzia, na którym znajduje się współczesna wieś. Praca została wykonana na zamówienie NID – www.zabytek.pl.

Grodzisko położone jest w malowniczym miejscu połączenia rzek Biebrzy i Narwi. Fotografowaliśmy na początku maja zaraz po zazielenieniu się drzew. Do wykonania zdjęć posłużył aparat podwieszony pod latawcem. Pomiary geodezyjne wykonał Wiesław Małkowski. Fotogrametryczne opracowanie składa się z sześciu stereopar zdjęć i obejmuje znaczny obszar dookoła gródka. Na filmie pokazane są zdjęcia, numeryczny model pokrycia terenu oraz możliwości analizy zebranych danych. Dodatkowo ze zdjęć stworzyłem panoramę okolic grodziska 360 stopni. Praca została wykonana na zamówienie Narodowego Instytutu Dziedzictwa – www.zabytek.pl.

(PW)


Jedna myśl w temacie “Fotogrametria w Samborach i Grodzisku

  1. But this changed altogether with the introduction of Exchange
    Traded Funds (ETFs). I hope this article enlightens you a little and give you pause next time you consider buying
    some pixels to enhance your gaming experience.
    In charm jewelry, you will see two types: the gold charm bracelets and the white gold charm bracelets.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s