Ekspedycja Kircholm 2011

Ruszyła strona projektu badawczego studentów Instytutu Archeologii UW, który ma na celu odkrycie i przebadanie miejsca słynnej bitwy pod Kircholmem -> Ekspedycja Kircholm 2011.

Kircholm jest jednym z nielicznych miejsc poza granicami kraju, które powszechnie i jednoznacznie kojarzone są z najświetniejszymi kartami polskiej historii (Rzeczypospolitej Obojga Narodów). W odróżnieniu od innych sławnych pobojowisk, ma dość ograniczone rozmiary i zapewne zlokalizowane jest wciąż poza strefą zurbanizowaną. Daje to realne szanse na odnalezienie miejsca bitwy (może także różnych jej etapów) i umieszczenie jej we właściwym kontekście przestrzennym. To zaś spowoduje, że zwycięstwo kircholmskie stanie się w odbiorze powszechnym zjawiskiem mniej abstrakcyjnym i bardziej realnym.

Pomysł badań pobojowiska narodził się kilka lat temu.  We wrześniu zeszłego roku Studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, zrzeszeni w Kole Naukowym „Hanza”, pod kierownictwem dr archeologii Tomasza Nowakiewicza przystąpili do tworzenia nowego projektu badań  terenu na którym rozegrała się bitwa. Do współpracy dołączyło Muzeum Wojska Polskiego,  Łotewskie Muzeum Narodowe w Rydze, Warszawski Klub Płetwonurka, fotograf lotniczy, oraz grupa znanych, polskich poszukiwaczy skarbów i specjalistów w dziedzinie wykrywaczy metali oraz technik poszukiwawczych.

(PW)


Jedna myśl w temacie “Ekspedycja Kircholm 2011

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s