Satelita zamiast łopaty?

Wczoraj serwisy informacyjne, w tym Gazeta.pl, donosiły żeGoogle Earth odnajduje starożytne grobowce. Informacje podawano na podstawie  artykułu, który ukazał się w styczniowym numerze Journal of Archaeological Science (możecie oczywiście przeczytać jego pełną wersję, abonament JAS kosztuje jedyne 31,5 USD).

Artykuł traktuje o odkryciach Davida Kennedy’ego z Uniwersytetu Australii Zachodniej, który wykonał żmudną pracę i przejrzał niemal 1240 kilometrów kwadratowych Arabii Saudyjskiej używając programu Google Earth i dostępnych w nim zdjęć satelitarnych. Wytypował tą metodą 1977 miejsc, w których można by rozpocząć prace wykopaliskowe. Na miejscu udało się sfotografować 2 z tych stanowisk, z czego Kennedy określa jedno na 9000 lat przed nasza erą.

Fot. 1 – Arabia Saudyjska widziana w Google Earth (żródło: Google Earth).

Odkrycia Kennedy’ego po raz kolejny ukazują nam możliwości programu Google Earth. Bez ruszania się z domu, robienia dodatkowych zdjęć lotniczych, można wykonać kwerendę „z satelity”. Jest to również metoda wygodna w przypadkach występowania trudnej sytuacji politycznej w danym regionie, czy (jak w Arabii Saudyjskiej) utrudnień związanych z uzyskaniem wizy.

Co jednak najważniejsze, program Google Earth jest dostępny dla każdego posiadacza Internetu. Za darmo. Jest także bardzo prosty w obsłudze. Nie trzeba kończyć specjalistycznego kursu aby móc się sprawnie w nim poruszać.

Trzeba mieć jednak świadomość, że ten typ prospekcji nigdy nie zastąpi tradycyjnych metod i nie oznacza, iż archeolodzy za 10 lat będą prowadzić wykopaliska przez Internet.

Po raz kolejny jednak mamy dowód, że Google Earth staje się jednym z podstawowych narzędzi typowania nowych stanowisk, również szacowania ich obszaru, wyznaczania zasięgu, a także weryfikowania informacji na temat tych znanych.

Temat GE będzie na pewno powracał. Można mieć nadzieję, że zdjęcia satelitarne w najbliższej przyszłości zostaną docenione na szerszą skalę przez naszych rodzimych badaczy.

Poniżej linki do artykułu na gazeta.pl oraz newscientist.com:

(AW)

z9063467X,Arabia-Saudyska-w-Google-Earth.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s