Kolejny bezzałogowiec

Informacje zaczerpnięte z blogu Miasta 3D :

W zeszłym miesiącu umieściłem film o samolocie bezzałogowym – Sensefly – i muszę przyznać, że do tej pory jestem odrobinę zaskoczony, że takie rzeczy już istnieją.

Teraz przyszła pora na sprzęt Gatewing X100. Co ciekawsze można tą maszyną także robić trójwymiarowe modele powierzchni.

Wszystko wygląda naprawdę zachęcająco, ale zastanawiają mnie dwie rzeczy. Pierwsza, to ile razy samolot może wylądować zanim (lądowanie wydaje się być bardzo ryzykowne) kamera lub kadłub ulegnie awarii? Druga, to czy jakość obrazu jest wystarczająca? W końcu na pokładzie są zainstalowane zwykłe cyfrówki.

(PW)


7 myśli w temacie “Kolejny bezzałogowiec

  1. wiesz w sumie obecnie nawet małe małpki mają miliony megapiseli, ale to lądowanie to masz racje… nie wzbudza zaufania

    1. Piksele nie załatwiają wszystkiego. Ważne są inne parametry, m.in. wymiary matrycy, dynamika rejestrowanego obrazu, możliwości kontrolowania głębi ostrości. A z tym w „małpkach” jest kiepsko…

  2. A zauważyliście, że oba pojazdy – ten i poprzedni – to „samoloty”? I u nich normalne jest, że wymagają czegoś w rodzaju lądowiska. Inaczej ryją dziobem. To jest minus przy tych konstrukcjach. Inaczej w przypadku maszyn wirnikowych, które mają możliwość pionowego wzbicia się i opadnięcia. Jak ma nóżki/płozy odpowiednio amortyzujące lądowanie to i klatce się nic nie stanie.
    Optyka jest chyba najważniejszym czynnikiem. Matryce już przy 5MP dają dobre rezultaty a im więcej tym trzeba by stosować krótsze migawki i mechanizmy redukujące drgania/przemieszczenia żeby utrzymać stabilność obrazu. Pytanie też jak z łapaniem ostrości przez optykę.

  3. Już nie będę pisał z konta wodolotowego, żeby nie robić aury schizofrenii – ale faktycznie masz racje. Chociaż na youtubie sa filmy jak ten poprzedni model ląduje na asfalcie w mieście i niby nic mu się nie dzieje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s