Wrażenia po „Cyfrowej Przeszłości”

Wczoraj skończyła się druga odsłona konferencji „CYFROWA PRZESZŁOŚĆStandardy digitalizacji dziedzictwa archeologicznego„.

Jak sama nazwa wskazuje głównym tematem konferencji była standaryzacja i dygitalizacja w archeologii. Mówiono m.in. o wykorzystaniu w tym celu GIS i CAD. Referaty poruszały też kwestię optymalnego oprogramowania funkcjonującego w tych systemach. Słuchacze mieli okazję zapoznać się również z praktycznym działaniem poszczególnych instrumentów (skanery 3d, LIDAR) i oprogramowania (AutoCAD, ArcGIS, Quantum GIS).

Niestety, nie udało się ustalić jakie standardy w dokumentacji, archiwizacji stanowisk w archeologii byłyby najlepsze. Padały nawet opinie, że brak standaryzacji jest właśnie najlepszym standardem gdyż nie ogranicza i nie narzuca sposobu działania. Pojawiały się również wypowiedzi, że standaryzacja powinna dotyczyć tylko urzędów konserwatorskich – dysponowałyby wtedy tymi samymi narzędziami przechowywania i zarządzania danymi. W badaniach prowadzonych przez inne jednostki panowałaby wtedy pełna dowolność. Ta koncepcja wydaje się być rozsądna z uwagi na fakt, że każda ekspedycja czy jednostka muzealna jest w stanie sama ustalić najefektywniejszą metodę pracy.

Dyskusja dotyczyła również kwestii braku funduszy w urzędach konserwatorskich. Zgodnie z relacjami pracowników tych urzędów, nie może być mowy o zakupie drogich i skomplikowanych programów do zarządzania dziedzictwem, ponieważ pieniędzy brakuje nawet na podstawowe materiały biurowe.

Spośród licznych referatów, na specjalne wyróżnienie zasługują moim zdaniem dwa wystąpienia. Pierwszym był referat Albiny Mościckiej (Instytut Geodezji i Kartografii) pt. Standardy opisu zabytków jako podstawa budowy aplikacji GEOHeritage, podczas którego przedstawiono w pełni sprawny i ukończony system zarządzania i przeglądania danych GEOHERITAGE. Program umożliwia bardzo łatwe przeglądanie danych dot. dziedzictwa narodowego (map, zdjęć zabytków, dokumentów itp.). Wersja próbna oprogramowania (zawiera jedynie przykładowe dane) jest dostępna w internecie.

Wersja demonstracyjna i zarazem gotowy wzór zarządzania dziedzictwem : http://geoheritage.polska.pl/


Drugim godnym uwagi referatem było wystąpienie Grzegorza Mączki, pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Grzegorza Mączka, we współpracy z geografami z UMCS, za pomocą prostych i darmowych programów oraz dostępnych w internecie (również darmowych) map „zdigitalizował” dane AZP z województwa lubelskiego. Obecnie około 15% kart AZP i danych przestrzennych jest już wpisanych do tego systemu i zgodnie z zapowiedziami, wszystkie mają być uzupełnione do końca 2011 roku.

Może receptą na standaryzację będzie właśnie prostota? Miejmy nadzieję, że w ślady Albiny Mościckiej i Grzegorza Mączki pójdą uczestnicy konferencji, dla których brak dużych nakładów finansowych jest barierą nie do pokonania. Okazało się bowiem, że bez unijnych milionów można milionom udostępnić kurzące się od lat w archiwach informacje.

Na sam koniec, krótkie filmy o „skaningu 3D” (czyli właściwie: o skanowaniu trójwymiarowym)

(PW)


2 myśli w temacie “Wrażenia po „Cyfrowej Przeszłości”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s