Muzeum Mozaiki Wielkiego Pałacu w Stambule – Ekspedycja Turcja 2010

Muzeum położone jest na tyłach Błękitnego Meczetu, zaraz przy placu Sultanahmet. Wejście usytuowane jest od strony małej ale gwarnej uliczki Torun Sk. Miejsce to chociaż małe jest jednym z obowiązkowych punktów na liście zwiedzania Stambułu, gdyż jest prawdopodobnie największą kolekcją VI-wiecznych mozaik.

Jednostka znajduje się na miejscu Wielkiego Pałacu wybudowanego przez Justyniana I. Wykopaliska pałacowe prowadzone przez profesora Baxtera z St. Andrews University rozpoczęły się w 1935 roku. Podczas badań nad pozostałościami pałacu archeolodzy odkryli fragmenty mozaik, pochodzące najprawdopodobniej z czasów budowniczego pałacu, Justyniana. Prace przerwane wybuchem II wojny światowej kontynuowane były następnie w latach 1951-1954.

Mozaiki pałacowe choć spektakularne nie zachowały się tak dobrze jak choćby te z Hagii Sofii. Eksponowane były na dziedzińcu pałacowym, który pierwotnie miał 2000m2. Dzisiaj odkryte jest jedynie 180 m2.

Jak już było wspomniane na teren muzeum wchodzi się od ulicy Torun Sk. Do skromnego budynku muzealnego prowadzi malutki dziedziniec z ławkami, ozdobionymi egzotycznymi roślinami i fragmentami kolumn antycznych. Zaraz za kasą spostrzegamy już cel naszego zwiedzania. Wchodzimy do pierwszej Sali wokół której biegnie rampa szerokości 1,5 metra. Wzdłuż niej na ścianach znajdują się tablice informacyjne na temat pałacu i jego historii, co ważne w trzech językach – tureckim, angielskim i niemieckim. Spoglądając w dół z rampy możemy podziwiać mozaikę podłogową. Mamy tu przedstawienia drzew, zwierząt, pasterzy opiekujących się kozłami, kolejnego karmiącego osła, bawiące się dzieci, a także imponujące zdobienia kwiatowe i geometryczne stanowiące bordiurę mozaiki. Następnie rampa prowadzi w dół, gdzie można się temu dziełu przyjrzeć z bliska, na poziomie użytkowników pałacu.

Przechodząc koło przedstawień satyra i kobiety z amforą kierujemy się ku schodkom na rampę, skąd widać kolejną dużą zachowaną część mozaiki. Widnieją tu przedstawienia polowań. Na ścianach wzdłuż ramp wyeksponowano mozaiki, które zachowały się fragmentarycznie. Każda opatrzona jest tabliczką z opisem w trzech językach. Kolejną ciekawostka są plakaty z opisaną historią wykopalisk, problemami z konserwacja oraz całym projektem ratowania mozaiki przed dalszym niszczeniem.

Po zachwyceniu się sceną polowań kierujemy się do wyjścia. Tu standardowo napotykamy sklepik muzealny, w którym możemy zakupić pocztówki, figurki, zakładki, książki a także inne pamiątki typowe dla całego kraju np. biżuteria z pawim oczkiem.

Mozaika pałacowa w Stambule zachwyci z pewnością miłośników późnego cesarstwa ale również laików. Wystarczy wspomnieć, iż obliczono, że na produkcje mozaiki zużyto ok. 90 milionów tesser – czyli fragmentów kamieni, z których ułożono przedstawienia. Wyobraźnię porusza bogactwo przedstawień: mityczne stwory takie jak gryf, sceny polowań, a także sceny z życia codziennego jak bawiące się dzieci, pasterz dojący kozę, liczne przedstawienia zwierząt i roślin, oraz wspaniałe zdobienia geometryczne.

Myślę, że to muzeum to dobry wstęp przed zwiedzaniem Muzeum Archeologicznego. Warto pamiętać, iż w środku można robić zdjęcia ale oczywiście bez flesza.

Muzeum Mozaiki Wielkiego Pałacu
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi


Godziny otwarcia:
od wtorku do niedzieli w godzinach 09:00 – 16.30
Adres: Sultan Ahmet Mh., 34122 Stambuł, wejście od Torun Sk.
Telefon: + 90 212 518 12 05
Cena biletów: 3TL (~6 PLN)

Fotografie

1. Mozaika w sali pierwszej (zdjęcie panoramiczne).

2. Przedstawienie drzewa.

3. Niedźwiedź jedzący jagnię.

4. Przedstawienia zwierząt – słoń.

5. Mityczne zwierzę pożerające jaszczurkę.

6. Detal – układ tesser z bliska.

7. Przedstawienie satyra w przejściu między salami.

8. Kobieta z naczyniem w przejściu między salami.

9. Sceny rodzajowe – bawiące się dzieci.

10. Scena rodzajowa – matka karmiąca dziecko w otoczeniu zwierząt i roślin.

11. Ofiara lampartów.

12. Dzieci bawiące się ze szczeniakami.

13. Scena polowania uskrzydlonego lwa-hybrydy na antylopę.

14. Mężczyźni atakujący tygrysa.

15. Przedstawienia symboliczno-mitologiczne.

16. Jedna z tablic przedstawiająca konserwację i rekonstrukcję mozaik.

Autor: Alicja Wrotek
Zdjęcia: Alicja Wrotek, Marcin Jaworski


5 myśli w temacie “Muzeum Mozaiki Wielkiego Pałacu w Stambule – Ekspedycja Turcja 2010

  1. Muzeum może nie należy do dużych, ale też nie jest skromne – poczynając od zbiorów po plakaty przedstawiające historię odkrycia i procesu zabezpieczenia oraz przygotowania ekspozycji. Jeżeli ktoś ma przynajmniej pół godzinki do wykorzystania w rejonie Sultanahmet to polecam 🙂

  2. Od wielu znajomych, w tym od tzw klasyków, usłyszałam głosy „mozaiki sa nuuudneee”. czemu o czemu jesteśmy tacy ograniczeni i zamykamy się w pewnym polu działania i zainteresowań. Archeologia jest jedna. A są pewne „kanony” które trzeba znać, warto by …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s