Archeologia pól bitewnych: Kircholm

Kircholm. Któż nie słyszał o tej bitwie? To jedno z najsłynniejszych zwycięstw w dziejach Polski. Pomysł przebadania pobojowiska narodził się kilka lat temu. Niestety pojawiały się trudności z jego realizacją – aż do września bieżącego roku. Studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zrzeszeni w Kole Naukowym „Hanza” wraz z dr Tomaszem Nowakiewiczem stworzyli nowy projekt przebadania terenu bitwy. Do współpracy włączyło się Muzeum Wojska Polskiego.

Kircholm to obecnie miasteczko Salaspils. Archeolodzy mają nadzieję, że uda się im określić dokładne miejsce bitwy (które do tej pory nie zostało precyzyjnie zlokalizowane), choć część pobojowiska znajduje się pod zabudowaniami miejskimi. Dodatkowym utrudnieniem jest rzeka Dźwina, która spiętrzana od wielu lat spowodowała, że część obszaru po bitwie znajduje się pod wodą.

W związku z tymi utrudnieniami przebadanie terenu wymaga odpowiedniego przygotowania. Plan działania został rozłożony na trzy etapy.

Pierwszym etapem będzie wykonanie zdjęć lotniczych pobojowiska. Tego zadania podjął się Krystian Trela, który zajmuje się archeologią lotniczą w Instytucie Archeologii UW. Zdjęcia pozwolą wytyczyć dokładnie sektory, które zostaną przebadane przy użyciu wykrywaczy metali. Do współpracy została zaproszona grupa „poszukiwaczy-detektorystów”, która ma ogromne doświadczenie we współpracy z archeologami. Brali oni udział m.in. w wykopaliskach w Nowej Cerekwi, Truso, Mrągowie, działali również w Pogotowiu Archeologicznym. Ich umiejętności pomogą w dokładnym rozpoznaniu terenu. Ostatnim etapem będą badania podwodne. Przeprowadzą je już wspomniani poszukiwacze, którzy są biegli nie tylko w profesjonalnej obsłudze wykrywaczy na lądzie, ale także w połączeniu z nurkowaniem. Współpracować będą z płetwonurkami z Warszawskiego Klubu Płetwonurków.

Mamy nadzieję, że te metody pozwolą określić dokładny obszar bitwy oraz zbadać i zadokumentować wszelkie jej materialne pozostałości.

Autor : Kamil Stokłosa
SKN „Hanza”


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s