Kircholm pod lupą archeologów

Bitwa pod Kircholmem (obecnie miejscowość Salaspils na Łotwie, 25 km na południowy wschód od Rygi) – bitwa stoczona 27 września 1605 w czasie polsko-szwedzkiej wojny o Inflanty w latach 1600-1611. Dla tych, którzy wcześniej nie słyszeli o tym wydarzeniu na początek polecam artykuł na polskiej Wikipedii.

Bardzo interesująca inicjatywa: archeolodzy i studenci z Instytutu Archeologii jeszcze w tym roku mają zamiar przebadać pole bitwy polsko-szwedzkiej z 1605r. W badania będą prowadzone nie tylko lądzie, ale także pod wodą (przez nurków z Warszawskiego Klubu Płetwonurków). Więcej w artykule z witryny Rzeczpospolitej (zamieszczony poniżej).

Archeolodzy na polu bitwy husarii

źródło : http://www.rp.pl/artykul/554887.html

Krzysztof Kowalski 26-10-2010

Pole bitwy pod Kircholmem z 1605 roku, miejsce jednego z najświetniejszych zwycięstw w dziejach Rzeczypospolitej, będzie zbadane

Dokonają tego naukowcy z narodowego Muzeum Historii Łotwy w Rydze, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (w badaniach będzie uczestniczyć Studenckie Koło Naukowe Hanza), Muzeum Wojska Polskiego.

W pracach weźmie udział Warszawski Klub Płetwonurków, ponieważ część pola bitwy znalazła się pod spiętrzonymi wodami rzeki Dźwiny.

Przed poszukiwaniami na powierzchni i pod wodą (obecnie jest to miejscowość Salaspils, 25 km od stolicy Łotwy Rygi) wykonane zostaną zdjęcia terenu z motolotni. Ich analiza pomoże wybrać miejsca szczególnie interesujące. Każde znalezisko zostanie zlokalizowane z centymetrową dokładnością dzięki systemowi GPS. – Chcemy wykorzystać to, że pole bitwy pozostaje poza strefą zurbanizowaną. Mamy nadzieję, że uda się odtworzyć poszczególne etapy boju i umieścić pobojowisko we właściwym kontekście przestrzennym. Dzięki temu zwycięstwo kircholmskie może się stać w odbiorze powszechnym zjawiskiem mniej abstrakcyjnym, a bardziej realnym – uważa dr Tomasz Nowakiewicz z UW.

Bitwa pod Kircholmem podczas wojny o Inflanty rozegrała się 27 września 1605 roku między wojskami polsko-litewskimi a szwedzkimi. Po stronie polskiej hetman Jan Karol Chodkiewicz dowodził siłami złożonymi z 1040 piechoty, 2400 jazdy i czterech dział; po stronie szwedzkiej dowodził Karol Sudermański: 8500 piechoty, 2500 jazdy, 11 dział. Chodkiewicz odniósł błyskawiczne zwycięstwo dzięki husarii, po stronie polskiej życie straciło tylko 13 husarzy i padło 150 koni.

Archeologia pól bitewnych jest dziedziną nową, narodziła się w zachodniej Europie pół wieku temu. W Polsce zbadano m.in. pola bitew pod Cedynią, Legnicą, Płowcami, Grunwaldem, Świecinem, Lubieszowem i Beresteczkiem. Ostatnie pole bitwy, na którym gościli archeolodzy, to miejsce batalii pod Pułtuskiem, gdzie w 1806 r. Napoleon pokonał armię rosyjską.

„Jest rok 1605, na polu bitwy zebrały się dwie potężne armie, które niebawem miały stoczyć krwawy bój…”

PW


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s