Grodzisko w Starej Łomży fotogrametrycznie

Grodzisko w Starej Łomży fot. Jerzy Miałdun (http://www.morska.com/mialdun)

Cztery linie wałów i dwa podgrodzia, tak właśnie wygląda wczesnośredniowieczne grodzisko w Starej Łomży. Należy do grona najbardziej spektakularnych obiektów archeologicznych w Polsce, tym bardziej, że jego forma terenowa jest cały czas bardzo dobrze widoczna.

W tym roku KOBIDZ zlecił wykonanie fotogrametrycznej dokumentacji tego stanowiska. Mówiąc w skrócie metoda ta polega na zrobieniu serii zdjęć lotniczych (w tym przypadku wykonanych z latawca i balonu). Dzięki widocznym na zdjęciach fotopunktom (czyli punktom o znanych współrzędnych XYZ) i specjalistycznemu oprogramowaniu, udało się stworzyć w pełni trójwymiarowy model grodziska wraz z otaczającym terenem.

Efekt jest całkiem ciekawy. Zapraszam do obejrzenia zamieszczonego poniżej filmu, prezentującego wyniki oraz samą metodę.

PW

Komentarze 2 to “Grodzisko w Starej Łomży fotogrametrycznie”

  1. […] Cztery linie wałów i dwa podgrodzia. Wczesnośredniowieczne grodzisko w Starej Łomży należy do grona najbardziej spektakularnych obiektów archeologicznych w Polsce. Niezwykle znaczący jest też fakt, że jego forma terenowa jest cały czas bardzo dobrze widoczna. Z polecenia KOBIDZ-u został wykonany numeryczny model terenu tego stanowiska do obejrzenia TUTAJ. […]

  2. […] O grodzisku w Starej Łomży pisaliśmy już wcześniej TUTAJ. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: