Aerial Archaeology Research Group (AARG)

Autor : Łukasz Sobierajski

Prezentacja Aerial Archaeology Research Group (AARG) – grupy, która od ponad 20 lat działa na rzecz rozwoju i popularyzacji archeologii lotniczej.

Aerial Archaeology Research Group (AARG) jest czymś na kształt forum, na którym zainteresowane osoby mogą wymieniać się pomysłami bądź informacjami na temat fotografii lotniczej, fotointerpretacji, a także poznać możliwości wykorzystania zdjęć lotniczych w celach ochrony zasobów archeologicznych.

Z inicjatywy Paula Ashbee (University of East Anglia) i Davida Wilsona (Cambridge University Collection of Air Photos) AARG rozpoczął swą działalność w roku 1981 jako małe seminarium. Początkowo uczestnicy spotkań analizowali pod kątem archeologicznym, istniejące już zdjęcia lotnicze. Obecnie są to coroczne spotkania przyciągające archeologów, fotografów, czy nawet badaczy zajmujących się wykorzystaniem metod geofizycznych w archeologii.

Warto wspomnieć, iż AARG pomaga w realizacji różnych projektów w krajach byłego bloku sowieckiego. Dzięki min. ich pomocy odbyły się szkolenia na Węgrzech w 1996 r. oraz w Polsce w roku 1998. Dla upowszechnienia archeologii lotniczej w Polsce spotkanie, które odbyło się w Lesznie było spotkaniem przełomowym. W tygodniowym kursie zorganizowanym przy współpracy Generalnego Konserwatora Zabytków, Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Fundacji Res Publica Multiethnica wzięło udział 23 kursantów, w tym 17 archeologów z Polski.

W ramach działalności, organizacja wydaje dwa razy w roku biuletyn AARGnews, w którym znajdziemy mnóstwo artykułów, recenzji, opisów metod, fotografii lotniczych, dokumentów, analiz. Czasopismo dostępne jest w wersji elektronicznej.

Cały czas rośnie liczba współpracowników z różnych stron świata. Ostatnio do grona dołączyli badacze z Turcji, Jordanii czy Nowej Zelandii.

Więcej informacji na temat archeologii lotniczej i nie tylko znajdziecie na stronie AARG.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s