„Gołębie kręcą Kraków”

Ostatnio poruszaliśmy możliwości wykorzystania gołębi pocztowych w fotografii lotniczej ( „Gołębie a rekonesans lotniczy„). Na podobny pomysł wpadli urzędnicy w Krakowie. Postanowili wykorzystać gołębie jednak nie w celach prospekcyjnych tylko do nakręcenia kilku promocyjnych filmów z obrazami miasta. Oto krótki artykuł :

Gołębie nakręciły film o Krakowie
Anna Agaciak

Od 19 maja każdy internauta na świecie będzie mógł zobaczyć krakowskie zabytki oczami ptaka. I to dosłownie. Magistrackie biuro marketingu turystycznego postanowiło wykorzystać gołębie do nakręcenia 20 jednominutowych filmików z obrazami miasta.

Gołębie z krakowskiego Rynku tym razem nie zostały zatrudnione do promocji miasta.
– Rozpoczynamy w przyszłą środę nową kampanię promocyjną, która potrwa do końca roku – zapowiada Katarzyna Gądek, dyrektor biura. – Szukaliśmy pomysłu na coś zupełne nowego. Uznaliśmy, że Kraków z lotu ptaka jest wyjątkowo piękny, więc właśnie gołębie postanowiliśmy wykorzystać do pomocy w kręceniu filmów.

Czy oznacza to, że do pracy ruszyło stadko z krakowskiego Rynku? Doktor Kazimierz Walasz, znany krakowski ornitolog, uważa, że takie przedsięwzięcie na pewno nie udałoby się z gołębiami miejskimi. – To ptaki trzymające się właściwie jednego tylko miejsca, np. Rynku lub Plant. Za dużo nie udałoby się z nimi nakręcić – stwierdza. – Miejskie gołębie usiadłyby na gzymsie i siedziały. A przeloty byłyby krótkie i mało efektowne. Do tego celu lepiej wykorzystać gołębie pocztowe. Te można wypuścić w konkretnym miejscu i czekać, aż przylecą do celu, pokonując wybrane punkty w Krakowie – sugeruje.

Katarzyna Gądek na razie nie chce zbyt dużo zdradzać, bo konferencja prasowa na temat nietypowej promocji jest zaplanowana na 19 maja w Warszawie. Przyznaje jednak, że to właśnie gołębie hodowlane, znające nasze miasto, nakręciły filmy. – Miały umieszczone miniaturowe kamerki w wygodnej dla nich pozycji – mówi dyrektorka. – Teraz tym co nakręciły, zajmują się profesjonaliści. Do nowej kampanii przygotowaliśmy 20 filmików, które będą się pojawiać na stronie internetowej krakow.travel

Filip Szatanik, kierownik biura prasowego UMK wyjaśnia, że strona www.krakow.travel jest portalem miejskim adresowanym do turystów. Na razie znajdują się na niej głównie informacje o miejscach noclegowych.

– Kampania ożywi stronę i uatrakcyjni jej oblicze – mówi Szatanik. – Turyści znajdą na niej poza ptasimi filmikami np. informacje o rekomendowanych restauracjach, imprezach kulturalnych, hotelach i apartamentach. Od strony operatorskiej zajmuje się nią Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Prezentacji filmów ma towarzyszyć kampania billboardowa w sześciu polskich miastach. Ponoć gołębie filmy będzie można oglądać także w kinach. Nową kampanię promocyjną Krakowa będzie też można śledzić w internecie, na różnych stronach.


2 myśli w temacie “„Gołębie kręcą Kraków”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s