Warszawa jakiej nie pamiętamy

Autor : Alicja Wrotek

Swego czasu, a było to dawno temu, bo aż w liceum, przygotowywałam pracę o Warszawie z przełomu wieków. Narodziło się moje większe zainteresowanie dziejami rodzinnego miasta. Śledzenie tego jak to wyglądało kiedyś często wywoływało łezkę w oku.

Niestety Warszawa w swoich dziejach przeżyła szereg zniszczeń, a te największe w czasie II wojny światowej. Dzisiejsza Warszawa to tak naprawdę miasto 60-letnie. Na szczęście świadectwa tej dawnej architektury pozostały i na szczęście są ludzie, którzy dbają o to by szersza publiczność, przede wszystkim młodsze pokolenia miały okazję zobaczyć Warszawę sprzed lat.

W Internecie znajdziecie dużo stron i blogów poświęconych varsavianistyce (szereg zagadnień dotyczących Warszawy), część z nich zawiera naprawdę fantastyczne fotograficzne perełki i wszelkie ciekawostki. Niestety badanie dziejów Warszawy nadal jest domeną historyków lub pasjonatów, albo ludzi sentymentalnych, a szkoda.

Myślę, że będąc rdzennym warszawiakiem albo przebywając tu 5 lat, czasem i dłużej w trakcie studiów dobrze jest wiedzieć coś więcej i z tą wiedzą przejść się przez miasto.

Tym którzy jeszcze nie mieli okazji trafić na tą stronę chciałam polecić: http://www.warszawa1939.pl/index_fotoplany.php?r1=con&r3=kozla .

Został tam umieszczony plan Warszawy, nie obejmuje całego miasta, ale przynajmniej te najważniejsze części. Po otwarciu linka, ukazuje się strona a tam komenda „Po kliknięciu na wybrany obszar miasta otworzy się fragment fotoplanu z zaznaczonymi opracowanymi budynkami„. Część budynków z kwadratu została oznaczona kolorami według, których można zobaczyć czy te jeszcze istnieją, czy powstały po 35 roku, czy może zostały zburzone. Przy większości znajdują się także informacje-co to za budynek, adres i stare zdjęcia.

Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu.Fot.1 wycinek ze strony obejmujący Nowy Rynek

Godne polecenia są również strony:

http://warszawa.przedwojenna.prv.pl/

http://www.starawarszawa.pl/

Często warto śledzić różnorakie fora, takie jak:

http://www.sielce.waw.pl/forum/ulica-belwederska-t318.html gdzie wypowiadają się miejscowi patrioci, prawdziwi miłośnicy dziejów Warszawy, archeolodzy „kopiący” w archiwaliach.

Dla leniuchów: Google Earth wzbogacił się o zestaw historycznych zdjęć lotniczych obrazujących ponad 30 europejskich miast w czasie II wojny światowej. Zdjęcia większości wykonano w 1943 r. Dla Warszawy – udostępniono zdjęcia zarówno z 1935 jak i 1945 roku, dzięki czemu można łatwo porównać miasto sprzed wojny oraz skalę zniszczeń po jej zakończeniu. Wystarczy na pasku chronologicznym przesunąć myszką i znajdujemy się w stolicy sprzed lat.

A na deser:

Fot.2 Fontanna w Ogrodzie Saskim przed wojną, w tle Pałac Saski.


Jedna myśl w temacie “Warszawa jakiej nie pamiętamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s