Sagalassos – perła Pizydii w Google Earth

Miasto w chmurach : Sagalassos

Na stronie interaktywnego wykopu stanowiska Sagalassos znajdującego się w południowo-zachodniej Anatolii znajduje się plik do pobrania i otworzenia w programie Google Earth. Zawiera on naniesione na obraz satelitarny zidentyfikowane obszary i konstrukcje antycznego miasta.

Dzięki zawartym w nim informacjom możemy zapoznać się z zasięgiem miasta, dzielnic mieszkalnych i rzemieślniczych, przebiegiem murów oraz przyjrzeć się lokalizacji poszczególnych – już zidentyfikowanych – obiektów architektonicznych.

Dostępną mapę stanowiska można otworzyć za pomocą programu Google Earth

Sagalassos to antyczne miasto, sięgające historią epoki brązu (poświadczone w XIV-wiecznych źródłach hetyckich). Jedno z głównych miast starożytnej Pizydii. W 333 roku przed Chrystusem stawiło opór Aleksandrowi Macedońskiemu podczas jego kampanii w Azji Mniejszej – zostało zdobyte po oblężeniu, a po śmierci wodza przechodziło w ręce kolejnych władców hellenistycznych.

Od połowy II wieku przed Chrystusem podlega Rzymowi. Szczytowy okres rozwoju przypada na czasy cesarza Hadriana i późniejsze – Hadrian uczynił z Sagalassos centrum imperialnego kultu. Ze względu na położenie w niedostępnym terenie jedno z najlepiej zachowanych miast antycznych na świecie (nie wyrabowane dla materiałów budowlanych).

Od 1990 roku trwają tam wykopaliska belgijskiego Katolickiego Uniwersytetu w Leuven i Muzeum w Burdur w ramach belgijsko-tureckiego przedsięwzięcia Sagalassos Archeological Research Project wykorzystującego m.in. GIS oraz łączącego specjalistów z wielu dziedzin (archeozoologów, archeobotaników, palinologów, itd.).

W ramach prac wykopaliskowych odsłonięto szereg budynków hellenistycznych i rzymskich. Kładziony jest też nacisk na rekonstrukcję i konserwację odsłoniętych budowli i elementów architektonicznych.

Autor: Marcin Jaworski


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s