Pod zbożem kryje się Altinum

Zdjęcie w bliskiej podczerwieni pozostałości starożytnego Altinum

Analizując setki zdjęć lotniczych, satelitarnych a także w bliskiej podczerwieni, włoscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Na podstawie tylko tych zdjęć udało im się odkryć całe starożytne miasto, wraz z portem, amfiteatrem, murami i kanałami : Altinum.

Miasto to, położone niedaleko Wenecji, w starożytności było ważnym centrem strategicznym i handlowym. Swój status zawdzięczało lokalizacji (m.in skrzyżowanie szlaków Via Annia i Via Claudia Augusta, które swoją drogą są widoczne na darmowych zdjęciach satelitarnych). Altinum upadło w VII wieku po Chrystusie w wyniku najazdów wpierw huńskich, następnie lombardzkich. Prawdopodobnie wtedy mieszkańcy tego miasta zostali zmuszeni do przeniesiena się na leżące niedaleko wyspy co dało początek Wenecji.

Intepretacja zdjęć powietrznych

Niesamowity efekt uzyskano dzięki suszy, która panowała w 2007 roku. Na zdjęciach widać zarysy murów, amfiteatru, świątyń, bazyliki, forum, systemu kanałów, nie wspominając już o całym układzie przestrzennym miasta, który tradycyjnymi metodami mógłby być badany dosłownie przez wieki. Poza samym miastem rysują się obiekty dawnego portu handlowego oraz ważne rzymskie szlaki komunikacyjne, Via Annia i Via Claudia Augustus.

Centrum Altinum w bliskiej podczerwieni

Jak się okazuje, Altinum było całkiem dobrze widoczne na zdjęciach zamieszczonych w Google Earth. Jakich innych odkryć można tam jeszcze dokonać?

Co ciekawsze dzięki dodanej stosunkowo niedawno opcji przeglądania zdjęć archiwalnych w Google Earth (to i inne możliwości tego programu omówione w tych odnośnikach: 1, 2 i 3) okazuje się, że Altinum było już widoczne na zdjęciach satelitarnych przynajmniej od 2002 roku. Wtedy opublikowano zdjęcie z 23 maja, na którym widać jako wyróżniki wegetacyjne mury i części zabudowań oraz kanał. Późniejsze zdjęcia odsłaniają inne szczegóły topografii miasta tj. teatr czy odeon i inne części murów obronnych.

Maj 10 2005r. Na zdjęciu dostępnym w Google Earth, na środku widać teatr.

Wygląda na to, że z czasem archeologie lotniczą będzie można uprawiać bez posiadania samolotu. Niewątpliwie dostępność różnych zdjęć satelitarnych w dobrej rozdzielczości w przyszłości będzie jeszcze większa niż obecnie. Możliwości są naprawdę olbrzymie. Co ciekawsze, jakich innych wiekopomnych odkryć można dokonać w Google Earth???

Nałożone na warstwę zdjęć satelitarnych pliki z zdjęciem w bliskiej podczerwieni i fotointerpretacją można ściągnąć za darmo TUTAJ

Google Earth może być nie tylko narzędziem prospekcyjnym w rękach wykwalifikowanego archeologa-fotointerpretatora, ale także sprawdza się jako prosty w obsłudze program GIS’owski. Prężnie działająca googlowa społeczność internetowa zmontowała dostępne zdjęcia i je nałożyła na podkład satelitarny. Plik z tymi danymi można ściągnąć TUTAJ. Przypominam, że pliki z rozszerzeniem .kmz obsługuje program … Google Earth (a jakże inny?). Polecam rzut izometryczny, który bardzo wspomaga zrozumienie całej sytuacji.

PW

Piotrek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s