Znasz-li LIDAR?

Jak donosi serwis Archeowieści, po raz pierwszy w Polsce wykorzystano LIDAR do celów archeologicznych (artykuł PAP). Tym typem prospekcji został objęty teren leśny (który pokrywa około 30% Polski), który z wiadomych przyczyn nie jest rozpoznany przez AZP. Dzięki zastosowaniu LIDAR-u możliwe jest wykrycie stanowisk archeologicznych o własnej formie terenowej nawet jeżeli one znajdują się w gęsto porośniętym lesie. Cała sprawa jest skomplikowana, ale warto ją z grubsza przybliżyć.


Film przedstawiający w skrócie działania LIDARu

Nazwa LIDAR jest to skrót od Light Detection and Ranging. Urządzenie zwykle jest zamontowane w samolocie i wysyła wiązkę światła laserowego. Sprzęt mierzy kąt i czas odbicia wiązki od wszelkich powierzchni. Dokładna pozycja jest namierzana przez GPS pokładowy i uzupełniana przez urządzenie naziemne. Niewątpliwie ta metoda jest najbardziej obiecującą nową technologią, która pozwala na zbieranie i opracowywanie trójwymiarowych danych przestrzennych. Ponadto miliony punktów można zebrać w przeciągu kilku godzin – badania, które niegdyś trwałyby miesiącami obecnie zajmują kilka godzin. Jak rzekł John Pollard, archeolog z Institute of Nautical Archaeology „Welcome to the mapping revolution”.

Wyniki mapowania wraku na kole podbiegunowym w Kanadzie

Najlepiej opublikowanym w internecie przykładem badań LIDAR’owych jest Stonehenge. Głównym powodem tego przedsięwzięcia był wymóg English Heritage by stworzyć plan zagospodarowania stanowiska megalitycznego. Był to wyjątkowo dobry poligon na testowanie możliwości LIDAR’u (ze względu na ilość i bogactwo form obiektów archeologicznych) i możliwości dokumentowania stanowisk poddanych wieloletnim niwelacjom wynikającym z prac rolniczych.

Całość wyników tych pomiarów dostępna jest na stronie Wessex Archaeology. Na koniec przypominam jedynie, że w filmie „Flights Into The Past” jest odcinek poświęcony możliwościom LIDAR’u.

Stonehenge : porównanie zdjęcia satelitarnego i LIDARu. LIDAR skutecznie wykrywa obiekty archeologiczne o własnej formie terenowej, ale tylko zdjęcie jest w stanie zarejestrować wyróżniki wegetacyjne i glebowe.

(PW)

Film przedstawiający wyniki pomiarów w rejonie Stonehenge

Krótki spis literatury naukowej (ze strony AARG)

  • Doneus M. and Briese C., 2006. Full-waveform airborne laser scanning as a tool for archaeological reconnaissance. In: Campana S., Forte M. (eds.), From Space to Place. Proceedings of the 2nd International Conference on Remote Sensing in Archaeology. BAR International Series 1568, 99-106.
  • Devereux, B., Amable, G.S, Crow, P. and Cliff, A.D., 2005. The potential of airborne lidar for detection of archaeological features under woodland canopies. Antiquity 79, 648-660.
  • Bewley, R.H., Crutchley, S.P. and Shell, C.A., 2005. New light on an ancient landscape: lidar survey in the Stonehenge World Heritage Site. Antiquity 79, 636-647.

8 myśli w temacie “Znasz-li LIDAR?

  1. „możliwe jest wykrycie stanowisk archeologicznych o własnej formie terenowej nawet jeżeli one znajdują się w gęsto porośniętym lesie.” Dlaczego zalesienie terenu nie jest przeszkodą w skanowaniu powierzchni terenu LIDAR’em skoro jest to skanowanie wiązką światła (czyli w domyśle – odbija się od pierwszej napotkanej przeszkody jaką są liście)? Pozdrawiam

  2. It is usually caused due to chiropractor bulging herniated
    discs. Thee focus of the treatment is to assess the function
    of your joints to align them or do some simple strdetching and massage techniques.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s