Google Earth & archeologia

Odkrywanie nowych stanowisk archeologicznych, widoczne wraki statków na plażach Mauretanii, oglądanie rzeźby terenowej dna morza w wysokiej rozdzielczości, co jeszcze może nam zaoferować Google Earth?

W zeszłym miesiącu pokazane były nowe możliwości tzw. Google Earth Street View na przykładzie stanowiska archeologicznego w Pompejach. Darmowe zdjęcia satelitarne okazały się bardzo przydatne podczas planowania badań w Krzczonowie. Dzięki łatwej obsłudze samego programu oraz prężnie działającej społeczności internetowej, Google Earth posiada szeroki wachlarz zastosowań (zresztą nie tylko w archeologii).


Dzięki widokowi 3d można łatwiej zrozumieć topografię i układ przestrzenny oglądanego miasta. W tym przypadku jest to stolica państwa inkaskiego, Cuzco.

Dobrym przykładem są ogólnodostępne w internecie zbiory stanowisk archeologicznych zaznaczonych przez różnego rodzaju pasjonatów, użytkowników Google Earth. Bardzo przydatny w zrozumieniu topografii i historii starożytnego Rzymu może okazać się TEN* plik, w którym na starożytnym planie nałożone są ważniejsze budowle z czasów antycznych. Dla wszystkich interesujących się zamkami i pałacami niezwykle ciekawy może okazać się z kolei zbiór tego typu stanowisk z terenów europejskich*. Zachęcam też do zwiedzania z lotu ptaka 50 najbardziej znanych stanowisk* znajdujących się na liście UNESCO (m.in. Stonehenge, Abu Simbel, Ur, Tikal).

Obszar Polski coraz częściej jest pokryty kolorowymi zdjęciami o wysokiej rozdzielczości, na których można zauważyć różnego rodzaju cropmarki, grodziska czy kurhany. Zachęcam wszystkich do wykorzystywania coraz nowszych możliwości googla i dzielenia się wynikami tutaj.

*rozszerzenia .kmz otwiera się w programie Google Earth

PW


Jedna myśl w temacie “Google Earth & archeologia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s